Soba Kurulumu Meselesi

Soba Kurulumu Meselesi

Merhabalar

Reklam (Reklam Engelleyiciyi kapatırsan Gözükür 😀 )

Bugün ki yazım Soba Kurulumu Meselesi ile ilgili, neden mesele haline geliyor bu durum bir başımdan geçen olayı anlatayım.

Kömür Sobaları, kışımızı yaza çeviren güzel aletlerdir içine atarsın malzemeleri sonra çaak bir ateş ısın, ki bu kadar basit değil Kurulum konusunda eğer tecrübe denilen şey yok ise komik,tehlikeli veya zor konularla baş etmek zorundasınız.

Öncelikle, sobayı kurmadan önce Soba çıkış deliğinin çalıştığından emin olmak lazım, ki bazen mühendislik rezillikleri olabiliyor üst katta ki komşu ile sizin tahliye borunuzun aynı bacadan çıkması tam bir delilik, bunun için haberiniz olmadan deliği tıkayıp Bildiğin Çimento ile kapatıp bırakmaları tam bir çılgınlık, yeni taşınmış iseniz mutlaka kalite kontrolünü yapınız baca deliğinin, yoksa dumanın borudan dışarıya değil de delikten yada boru aralarından size tütmesi, Gitti Canım perdeler meselesini açar..

Baca Meselesi : Bacanın Bakımının yapıldığından ve o çıkış sadece size aitse eyvAllah.. Yok yeni taşındım ne bileyim diyorsanız, profesyonel baca temizleyici bir abimiz konuya müdahil olursa güzel olur..

Bacam Tıkanmış idi, yeni taşındık nereden bilelim; hikayede bu ya bizimkiler kilo ağırlığı ile bacadan aşağı sarkıtıyor galiba ev sahibi kendi baca deliğine yastık koymuş yumuşak bir zemine değiyor dediler, Kurduk ettik ama yakamadık ‘Mission Failed’ tabi evde geçimsiz sinirlenen insanlar olduğu zaman sizinde akıl fikir şevkiniz oracıkta duruyor…

Önce Sabır Sonra Hareket :), Neyse ki bacayı bilen bir abla yardım etti benim haberim yokken kilo ağırlığı ile Yastık sanılan ‘Kurum’  Tabakasını DELMİŞLER… Bacayı Temizlemişler..

Abla odaya geldi, boruları çıkarttı Aman Allah’ım bir sis kara duman ortalık rezil oldu,tüm kurum (is kömür duman katmanı artık nasıl biliyorsan) odaya doluştu.. Ben tabi haberim yoktu bakmadım o sırada siyah bir dumanın yığının üstüme geldiğini gördüm, hemen leğen verdim abartısız 6 kiloya yakın yada daha fazla kurum çıktı Taşıyan ben idim.. Baca içi temizlendi gibi idi Abla dedi ki :

+ bu nedir kardeşim yaaa giren çıkan temizlemiyor mu dedi
* Biz yeniyiz abla nereden bilelim dedim…
+ Olmaz Öyle gerekirse yılda 2 kez temizleyin dedi

Yani Kurmadan önce bacanın isini,temizliğini yaptırmak gereklidir.

Kurulum Meselesi : 

Soba odanın neresinde olacak konusu da önemli bir mesele 2’den fazla dirsek kullanılmasın diye uyarılar var… Biz işi bir dirsek ile kurtardık.. Yeri belirlendikten sonra birkaç kişi ile kolay kurulum yapılabilir mümkünse boruları tavandan tutan bir inşaat teli ile sağlamlaştırabilirsiniz. Baca deliğinin etrafını sıvayıp duman için önlem alabilirsiniz. Boruların boğumlarını folyo vari bir band ile sarabilirsiniz..

Deneme Ateşi : 

Sobanın altında ki deliği , üstünde bulunan deliği ve varsa yelken gibi birşey varsa açık olmasına dikkat edin….

Çerçöp atıp, birkaç parça tahta parçası ile deneme ateşini yakın, amaç soba yanıyor mu sızıntı var mı baca dumanı çekiyor mu diye kalite kontrolünü yapmaktır. Sonuç Okey ise hayırlı olsun..

Önerilerim (Bağlayıcı değildir) : 

+ Baca Temizliği

+ Sobanın güvenliği Boruların düşme sorununu tel ile tavana bir yere bağlamak, iyidir..

+ Yanacak sıcağa duyarlı eşyaları sobanın etrafından almak..

+ Bebek, Çocuk gibi varlıkların soba yanarken dokunma gibi isteklerini kontrol etmek… (Ayyyy Dizim çıkmış gözler tv’de iken çocuğun o merakı elinin yanmasına neden olacaktır Diziyi her zaman izlersiniz canınızın eli yanmasın Aman Dikkat)

+ Sobaya Patlama riski olan malzemeleri atmayın ! sobaya elektronik devre atmak nedir nasıl bir durumdur. Sakın DENEMEYİN…

+ Sobaya Uyumadan önce kömür atmayın.. Atayım da sabaha kadar yansın demeyin ters rüzgar çıkabilir çıkacak duman Rüzgarın etkisiyle içeri basabilir. Aman Dikkat.

+ Sobanın üstünde çay demleyin..

Sağlıklı Huzurlu Kış – Kışlar Dilerim…