FlymeOS Nedir

Herkese Selam…

(Reklam)

Bugün ki yazım Flyme yada FlymeOs ile ilgili, Flyme OS Nedir…. Gelin Sizlerle birlikte bakalım..

Öncelikle Fly – Me -> kelime anlamı uçur beni anlamına gelen bir sözcük bütünüdür. Ama konumuz uçan kaçan bir olgu değil..

Meizu Firmasının Kendi Cihazlarında Kullandığı bir yazılım olan FlymeOS nedir ?

flymeos

FlymeOS : 

Flyme OS Meizu Markasının kullandığı Android Tabanlı bir yazılımdır… Sanmayın ki android üstüne giydirilmiş bir görünümdür…
Öyle ki sadece bir görünüm (launcher) olsaydı. Flyme Launcher diye isimlendirilirdi, Flyme OS içinde barındırdığı fonksiyonlar ile çoğu android yazılım çeşidinden farklıdır..

Farzı Misal : Meizu’ya özel hesabınıza giriş yaparken telefonunun kendi içinde ki QR tarayıcısından Login (Giriş) onayı verebilirsiniz.

Biraz daha derine inenelim: Meizu Cihazlarda ROM diye tabi edilen yazılım paketleri, A,G,Y,Q Gibi sınıflara bölünmüş durumda, yahu ne oluyor bunların anları nedir :

A : Çin Yazılımı ; içinde ki Çin’e özel uygulamalar barındırıyor, Cihaz üzerinden kontör yükleme, İlan Verme, Sınırsız telefon görüşmesi HD (Net bağlantısı lazım), telefonu uzaktan kilitleme, Çince bilen özel asistan, sağlık,cüzdan, vs… gibi bir çok zımbırtı..

G : Global Yazılım ; Bunun içinde Çin sürümün kırpılmışı diyebiliriz.. Artısı, Birçok Dil barındırması A Rom’da sadece çince ve ingilizce var. Bunun özelliği ise Meizu Kullanıcılara göre (Abi bune yaw eksik)…

Y-Q : Hakkında bilgim yok onlarda Çin’e özel şeyler barındırdığı kesin hatta Y Rom’u YUNOS (alibaba’nın) Kendi Romudur.. Ama nedense Y romu da Meizu yazılımcıları Geliştiriyor.

Evet, Rom Farklılıklarını da yazdığıma göre,

Soru & Cevap

Flyme OS Programları başka telefonlarda çalışır mı konusunda Hiç Denemedim ama çalışmayacaktır..

Flyme OS ‘un Android Tabanı Nedir : Cihazlara göre 5.1.1 🙁 – 6.x.x – 7.x.x 🙂 ki Benim Cihazda 5.1.1 var üzen bir durum ama yapacak birşey yok.

Meizu Telefonlara başka yazılım (ROM) yüklenir mi ? > Tabi ki bootloader’i kırılmışsa yada açıksa Rom değiştirme yapıbilir.

Meizu Global’de Müşteri desteği ne derecedir.. > Global müşteri konusunda Yanlızca (Bildiğim) ingilizce sorulara cevap veriyorlar.. AMA Türkçe Destek için : Bölüm Moderatörü Olduğum – http://forum.flymeos.com/forum-47-1.html Link Türkçe destek alabilirsiniz. yada direkmen bana yazabilirsiniz 🙂

FlymeOs’un zararı var mıdır ? Flyme OS bana göre gayet kolay öğrenilebilen bir yazılım oldu telefonu açtığım ilk dakikalarda ZİL SESLERİNİ Dinliyordum :), Öte yandan Konu hakkında yanlış Rom değişiklikleri Cihazı kilitleyebilir yada kısıtlı (Hırsızlık) moduna sokabilir. Bir de ram tüketimi konusunda bayağı bonkör davranması gıcık bir durum..

Flyme Os ‘ta Cloud var mı ? tabi ki vardı, 50 TB bedava alan vardı A sürümde ama kaldırdılar şimdi sadece kişiler,mesajlar,notlar,ayarlar için Cloud’da aktarma var.. Şuan Resimler İçin 1000 full hd resim için, 15 günlük depolama hakkımız var tabi kim kullanmak ister ki 15 gün nedir..

Meizu Flyme Os Güncellemelerin de ne kadar hızlı ! Bu yanıtı şöyle vereyim Herşey Ağostus 2017’ye kadar aylık idi bazen 2 ayda oluyordu ama şuan 3 – 4 aydır Bazı cihazlar için yazılım güncelleme verilmiş değil ama uygulama güncellemeleri alıyorlar…

Peki ne zaman Yeni Sürümler gelir Meizu’nun Kuruluş Yılı 2003 Ay olarak Mart, bana kalırsa Jack Wong (Meizu CEO) Mart ayında bizleri sevindirebilir. 15 yaşına girecek Meizu İçin “No Fans,No Meizu” Sloganı ile bizi unutma bizde seni unutamayız Mesajını vermek istiyorum..

Son Olarak KısaBilgi Flyme nedir adlı videom ile yazıyı bitireyim…

, , ,