Fortnite İncelemesi

Herkese Merhaba

(Reklam)

 

fortnite

Bu yazım da Fortnite oyununu kendime göre inceledim oynadım.. Deneyimlerimi Sunayım – Tabi şuan kalıntısı dahi yok o ayrı mesele onu da anlatacağım..

Fortnite oyunu şirketin Galiba kendi oyun motoru olan Unreal Engine ile yapılması nedeniyle aşırı baba bir sistem istiyor. Unreal engine’de artık ne varsa en kötü denilen oyun bile kasıyor illa bir darboğaz yapıyor.

Oyun ücretsiz olarak Fortnite Adresinden edinebilir ama nasıl !

Öncelikle Epic Games Başlatıcısını indirip sonra başlatıcı içinden oyunu indirmek lazım, tabi güncellemeleri falan fistan hepsi başlatıcı üzerinden oluyor. Yüksek bir boyut’a sahip minimum 18-20 gb arası bir boyuta mal oluyor.

Oyun Güzel Ama 

Ne aması ! Dediğim gibi Unreal Engine motorundan dolayı oyunun çoğu özelliğini kısmak lazım ki takdir edersiniz ki bunlar grafik ayarları, oyunun grafik ayarlarını düşürünce oyuncuları görmek, kaplamaları filan görmek zorlaşıyor. Buna internet alt yapısı,Fps düşmesi de eklenince vayy halimize.

Sistem özelliklerine göre :

Minimum :

 • CPU(İşlemci): Core i3 2.4 Ghz
 • RAM: 4 GB
 • OS: Windows 7/8/10 64-bit
 • VIDEO CARD (Ekran Kartı) : Intel HD 4000

Önerilen

 • CPU: Core i5 2.8 Ghz
 • RAM: 8 GB
 • OS: Windows 7/8/10 64-bit
 • VIDEO CARD (Ekran Kartı) : Nvidia GTX 660 or AMD Radeon HD 7870 equivalent DX11 GPU

 


Şimdi bu sistem özelliklerini ele alırsak :

Siz de 4 gb ram olması oyunu kaldırmaya yetmiyor, bana göre 4 gb ram’in boşta sistem tarafından kullanılmadan olması gerekiyor. 4 gb raminizi zaten sistem hiç yoktan 1 gb kadarını sistemin giderlerine ayrılıyor. Kısaca size 3 b kalıyor ve min 4 isteyen oyuna siz 3 gb ram ile asılıyorsunuz..

Minimum da belirtilen : Intel HD 4000 ekran kartı ise işlemcinin içinde olan tümleşik ekran kartı , bilemiyorum eskiden anakartlarda yonga olarak kullandığımız ekran kartları ram’den yiyordu. Her neyse diyeceğim bu işlemci ile grafik aynı yonga üzerinde olduğundan aşırı ısınabilir bu da darboğaz yani Donuyor yaww demenize sebep olan olaydır.

Sisteminiz güzel ise sorun yok demektir, ücretsiz sunulan oyunun rakip olarak çıkması ve kitlenin yönelmesi güzel birşey ama keşke sistem gereksinimleri gözetseler zaten paramız olsa PUGB Gibi battle royal tarzı oyunlar alırdık ve sistemimiz de güzel olurdu elbet :).

Oynanış

Oynanış Bakımından Fortnite oyunu, zevkli heyacanlı ama yapı yapmak nedir.. Evet oyunda topladığınız tahta-demir-taş ile yapı inşa edip gelen saldırılardan kurtabilirsiniz.. Zaten oyunu silmeme neden bu durumdu alışamadım… Oyuncuya Hs atacağım bir bakıyorum duvar bile örmüş 2 oda bir salon daire yapmış adam tabi noobluk başa bela zinnkkkk diye indiriyorlar 😀

Hangi battle royale tarzı oyunda yapı yapmak var ki H1Z1’rin survivalı hariç o ayrı bir fantezi zaten. Gerçekcilik güzel uzakta ki avınıza nişan alıp olduğu gibi sıkmak boş yere heyecandır, Nasıl derseniz biraz geometri uzakta ki oyuncuyu vurmak için nişanı az havaya kaldırmanız lazım sonrası şansın ve sen..

Öneriler

Elbette ki sen kralsın, en iyi oyuncu sensin oyun bozuktur karşı taraf hacktır.. Ama şunu daima es geçen oyuncular var, bilgisayarın iyi oyunu kaldırıyor rahatsın ama MultiPlayer oyunlarda diğer oyuncuların grafikleri de senin sistemine karşı, internet desen zaten 100 lirada versen çöp, dona dona video izleten bir yapısı var… Hatta bazen FPS saniyede cinsinden olarak da izleyebiliyoruz.

Asla bir oyun için hile açmaya değmez özelliklede multi (Online oyunlarda) Single de tek başınasın istersen at koştur 🙂 hile yazılımlarıda sistemi emikleyerek oyunda performans düşüşüne yol açar. Ondan hiç gerek yok ne oyuncular gördük hileli ama ona rağmen bile kolsuz.. (başka oyunlar için örneğin cs:go)

En iyi oyuncu olmak isteyenler için pratik lazım dedim ya vurmak için geometri lazım öyle ki bazı oyuncuları dürbünü açar açmaz HS Kafadan Vuruş adı verilen vuruşu yapıyor ve bizler : ox, o…çocuuu, gibi şeyler diyoruz. Gerek yok 🙂

Daralan Alanda çatışmayı bilmek taktiksel düşünmekte hayat kurtarır oyunda hadi bakalım Yazımız burada bitti.

 

UMARIM FAYDALI OLMUŞTUR 😀

 • 7/10
  Değerlendirmem 10/7 - 7/10
7/10
Sending
User Review
3 (3 votes)

, , , , , , , , , , , ,